1.septembris

Mācību gads

Lielākā daļa no skolēniem šo mācību gadu uzsāks klātienē, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas pirms jaunā mācību gada apkopotā informāciju par mācību modeļu izvēli skolās.

ĪSUMĀ:

  • IZM aptaujāja skolas par gatavību mācību gadam.
  • IZM izstrādājusi ieteikumus, kā organizēt mācību darbu, taču izvēle ir skolas ziņā.
  • Lielākā daļa no skolēniem šo mācību gadu uzsāks klātienē.
  • Mācības gan klātienē, gan attālināti izvēlējusies piektdaļa no aptaujātajām skolām.
  • Šo modeli izvēlas lielas skolas ar 500 un vairāk skolēnu.
  • Skolas pielāgo mācību norisi – skolotāji pārvietojas pa klasēm.
  • Lielākā daļa no skolām atteikusies no vienota stundu sākuma un beigu grafika.
  • Siguldas Valsts ģimnāzijā ir sadalīti klašu grupām dažādi stāvi.
  • Izaicinājums ir arī kompetenču izglītības ieviešana 1., 4., 7. un 10. klasēs.

Skolu gatavības pakāpi jaunajam mācību cēlienam Covid-19 apstākļos Izglītības un zinātnes ministrijā vērtē kā kopumā gana labu, lielāka daļa skolu mācības sāks klātienē. Ministrija izstrādājusi ieteikumus, kā organizēt mācību darbu, taču tas, kādu modeli izvēlēties, ir katras skolas ziņā. Kombinēto B modeli jeb mācības gan klātienē, gan attālināti izvēlējusies viena piektdaļa no aptaujātajām skolām. Mācību darbu organizēs tā, ka priekšmetu skolotāji pārvietosies pa klasēm pie skolēniem, nevis otrādi. Lielākā daļa no skolām atteikusies no vienota stundu sākuma un beigu grafika, lai mazinātu skolēnu drūzmēšanos.

Ministre Ilga Šuplinska: “Pamatā tiek izvēlēts šis klātienes modelis, savukārt B modeli izvēlas vairāk nekā simt Latvijas lielākās vidusskolas, jo skolēnu skaits tajās ir 500 un vairāk. Visbiežāk šeit ir arī stāsts par tūkstoš skolēniem skolā, kas nozīmē, ka tie pamatnosacījumi, kas ir izraudzīti drošībai - klašu nepārklāšanās, pēc iespējas mazāka drūzmēšanās koplietošanas telpās - ir izaicinājums šīm skolām.”

Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks skaidroja, ka jaunie drošības pasākumi pat varētu palīdzēt īstenot kompetenču izglītību, jo mācīšanās pieeja mainīsies, izmantojot digitālos mācību resursus. Guntars Catlaks: “Pārmaiņas pamatizglītības posmā – tā ir otrā svešvaloda no ceturtās klases, Latvijas un pasaules vēsture kā vienots priekšmets. Tehnoloģiju mācību joma – arī bija plānota un ir kā jauna mācību joma ar jauniem priekšmetiem, ar ļoti lielu uzsvaru uz digitālām prasmēm un ne tikai. Kā redzam – šis attālinātais mācību process devis ļoti būtisku stimulu tehnoloģiju izmantošanā. Protams, pakāpeniska pāreja uz mācībām latviešu valodā skolās, kas īsteno mazākumtautību izglītības programmas. Tajā skaitā turpināsim darbu ar „Tava klase” iesākto, tupinot filmēt mācību video, virtuālās stundas, un pakāpeniski tās dodot pieejamas.”